Wspomnienia z Awinionu

    Obiecałam, że opiszę nasz krótki pobyt w Awinionie i wrzucę kilka zdjęć tego jakże uroczego prowansalskiego miasteczka, które udało nam się odwiedzić w drodze powrotnej z Barcelony. Cieszę się, że w podróż poślubną postanowiliśmy wybrać się samochodem, gdyż dzięki temu mogliśmy zatrzymać się w dowolnym miejscu i zwiedzić jeszcze coś ciekawego po drodze. 
Awinion w czasach średniowiecza był stolicą papieską, gdzie urzędowało wielu papieży i innych znamienitych dostojników kościoła katolickiego prawie do początków XVIII wieku. Do dziś w świetnym stanie zachował się Pałac Papieski i katedra Notre Dame des Doms. Warto wspomnieć, że ów Pałac jest największą budowlą gotycką w Europie (15 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni!). Tu znajdziecie informacje dotycząc Pałacu.
Oprócz Starego Miasta, wymienionego wyżej Pałacu i katedry, przechadzając się ulicami Awinionu możemy podziwiać średniowieczną architekturę, a w powietrzu czuć wręcz magiczną aurę wąskich uliczek, prowansalskich restauracji i kafejek oraz ciepły klimat południa Francji. 

Stare Miasto w Awinionie

Pałac papieski z XIV wieku

Wąskie uliczki Awinionu

Wąskie uliczki w Awinionie

Piękna kamienica, jak dla mnie bardzo „paryska”

Wszystkie francuskie dzieci dobrze znają dość infantylną piosenkę o słynnym moście z Awinionu (tu możecie posłuchać tego utworu). Również nie omieszkałam go poszukać i sfotografować. Efekt niestety dość kiepski przez jeżdżące samochody, ale zawsze coś. Most niestety nie zachował się w całości. Dziś możemy podziwiać jedynie cztery z jego przęseł, które przeżyły powodzie na przestrzeni wieków. Pozostała część mostu niestety została pochłonięta przez odmęty Rodanu.

XII-wieczny most w Awinionie zwany Pont d’Avignion lub Pont Saint-Bénézet (czyli Most św. Benedykta)

Mury obronne miasta z XII wieku

Wybierając się do Awinionu warto pamiętać, że od 1995 roku całe Stare Miasto wraz z Pałacem Papieskim, katedrą, mostem i murami obronnymi zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miłośnicy teatru i sztuki znajdą w Awinionie również coś dla siebie. Od 1947 roku organizowany jest tu bowiem Festiwal Teatralny, który przyciąga trupy artystów z całego świata i jest jedną z najważniejszych tego typu imprez na skalę światową. Festiwal odbywa się co roku w lipcu.
A poniżej zdjęcia jeszcze dwa zdjęcia awiniońskiego Starego Miasta.

Piękny budynek teatru w Awinionie

Budynek ratusza w Awinionie

Reklamy

11 myśli nt. „Wspomnienia z Awinionu

  1. Awinion jest większym miastem niż np. Chalon sur Saone, w którym obecnie mieszkamy, ale podobnie jak Ty nie widzę tam siebie na stałe. Paryż jest super, jak dla mnie na weekend lub kilka dni na zwiedzanie itd. Moim nr 1 we Francji jest Lyon – tak totalnie subiektywnie :) Pozdrawiam serdecznie :)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s